کد خبر:1906
پ
IMG_20231106_084306_818

کیفیت بینظیر پروژه های نهضت ملی در سهند /تنها راه خانه دار شدن مستأجران در شرایط فعلی، پروژه های طرح نهضت ملی مسکن می‌باشد

به گزارش پایگاه خبری سهندیمیز فرهاد سعیدی، مدیرعامل شرکت عمران سهند در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: تاکنون بیش از ۳۰ همت (۳۰ هزار میلیارد تومان) ارزش پروژه های اجرا شده توسط دولت در سهند در طرح نهضت ملی مسکن می‌باشد و شرکت عمران سهند به نمایندگی از دولت، ۸ همت (۸ هزار میلیارد […]

به گزارش پایگاه خبری سهندیمیز فرهاد سعیدی، مدیرعامل شرکت عمران سهند در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت:

تاکنون بیش از ۳۰ همت (۳۰ هزار میلیارد تومان) ارزش پروژه های اجرا شده توسط دولت در سهند در طرح نهضت ملی مسکن می‌باشد و شرکت عمران سهند به نمایندگی از دولت، ۸ همت (۸ هزار میلیارد تومان) تامین زمین انجام داده است.

در طرح مسکن مهر که در دولتهای گذشته اجرا شده، زیرساخت ها و خدمات روبنایی مورد غفلت واقع شده است و ما در راستای رفع کمبودها و تامین نیازهای شهروندان، در حال اجرای ۱۱۶۰ میلیارد پروژه روبنایی هستیم تا هم از سرعت پیشرفت طرح نهضت ملی عقب ماندگی نداشته باشیم و هم کمبود سالهای گذشته را جبران کنیم. که بیش از ۸۰ درصد پیشرفت پروژه ها، در مدت ۱۱ ماه و در زمان مدیریت جدید اتفاق افتاده است.

مساکن ملی در چند لایه مورد نظارت جدی قرار میگیرند. پیمانکاران دارای صلاحیت را با ارزیابی کیفی انتخاب کرده ایم. بررسی رزومه و مراودات مالی ۵ سال قبل، نداشتن چک برگشتی، ارزیابی امتیازی دفتر فنی به گونه ای که از پیمانکاران برای تک تک افرادی که در پروژه قرار بوده کاری انجام دهند رزومه فنی خواسته ایم. ارزیابی فنی و نظارت مستمر از خاکبرداری، پی، سازه، تجهیزات برقی و مکانیکی بر عهده سازمان نظام مهندسی ساختمان استان، نظارت مشاورهای صاحب صلاحیت از سازمان برنامه و بودجه و لایه نظارتی دیگری متشکل از همکاران شرکت عمران که دو به دو بر پروژه ها نظارت دارند. به همین دلیل طرح نهضت ملی دولت فعلی از نظر کیفیت بینظیر هستند که سهند نیز در بین شهرهای جدید کشور حرفهای زیادی در مورد کیفیت اجرای طرح ها خواهد داشت.

۳۰ درصد متقاضیان در مرحله واریز قسط اول یا دوم تامین آورده قرار دارند که این مبالغ پرداختی حتی کفاف پروانه پروژه، نظام مهندسی و تامین اجتماعی را نمیدهد. بانک بعد ‌از اجرای پروژه و به نسبت پیشرفت فیزیکی وام را تزریق میکند و با تعلل متقاضیان در تامین آورده، اجحاف در حق افرادی که پول خود را بموقع واریز کرده اند اتفاق می افتد.

الان دولت به این نتیجه رسیده که با ادامه روند فعلی پروژه ها زمین گیر میشوند. بنابراین تصمیم بر این شده است که متقاضیانی که نسبت به تامین آورده خود کوتاهی میکنند، د‌ر پروژه هایی که درصد پیشرفت فیزیکی پایین تری قرار دارند، جایگزین شوند و در مرحله بعدی اگر در آن پروژه هم قادر به پرداخت سهم خود نبودند از پروژه نهضت ملی حذف شوند. البته فعلاً به پروسه حذف نرسیده ایم و برای ما تصمیم سختی است ولی ۹‌ هزار نفر در صف هستند برای جایگزینی پروژه ها و ما اکنون در مرحله جابه جایی متقاضیان پروژه ها هستیم نه حذف آنها و در صورت تامین آورده متقاضیان ۱۲۰۰ واحد تعهد دادیم که در دهه فجر تحویل متقاضیان دهیم.

متقاضیانی که در واریز آورده ها کوتاهی می کنند، توجه داشته باشند که تمام پروژه ها دارای تعدیل هستند و منزل برایشان با نرخ گران تری تامین خواهد شد.

در سهند قدم عظیمی برای احداث مسکن شروع شده و در شرایط اقتصادی فعلی میتوان گفت تنها گزینه موجود برای خانه دار شدن برای شهروندانی که اجاره نشین هستند، همین برنامه نهضت ملی دولت میباشد.

در سفر اخیر وزیر راه و شهرسازی، ما مکلف شدیم که پروژه بیمارستان را با استفاده از منابع داخلی اجرایی کنیم.

دانشگاه علوم پزشکی هم حاضر به مشارکت در ساخت بیمارستان ۳۰۰ تختخوابی در سهند شده است. نظر اولیه ما این بود که شرکت عمران در ابتدای کار ۲۰۰ میلیارد تومان برای ساخت پروژه تامین کند و سپس ادامه ی کار توسط دانشگاه علوم پزشکی اجرا شود؛ اما دانشگاه اعلام کرد که در کنار زمینی که برای ساخت این پروژه به ما تحویل میدهید، قطعه زمین کاربری درمانی دیگری برای مولدسازی جهت تامین هزینه های ساخت این بیمارستان در اختیار دانشگاه قرار دهید. بنابراین توافق کردیم که در کنار زمین ۳٫۵ هکتاری فاز سه، ۱۴٫۵ هکتار دیگر در فاز ۵ سهند در اختیار آنها قرار دهیم. اکنون تفاهمنامه این همکاری منعقد شده و در انتظار تصویب آن توسط مجموعه دانشگاه هستیم.

 

دانشگاه علوم پزشکی قرار است در فاز ۵، غیر از بیمارستان، پارکینگ، همراه سر و خانه های سلامت را هم احداث کند تا یک مجموعه کامل از مجموعه خدمات درمانی و رفاهی باشد. برآورد تقریبی آن قطعه زمین حدود ۳۰۰ میلیارد تومان میباشد که با احتساب ۲۰۰ میلیارد توافق شده برای ساخت، مجموع آورده شرکت عمران در این پروژه ۵۰۰ میلیارد تومان خواهد بود و تعهد دانشگاه ساخت بیمارستان ۳۰۰ تخت خوابی در سهند میباشد.

با توجه به کمبودهای درمانی شهر، مدام در حال رایزنی و پیگیری برای شروع هرچه سریعتر پروژه هستیم. بارها بر این اصل تاکید کرده ایم که بیمارستان سهند، می تواند در مواقع بحران، گره گشای کلانشهر تبریز و شهرهای همجوار باشد. باتوجه به احتمال پایین وقوع زلزله در سهند به علت فاصله از گسل ها، ساخت این بیمارستان میتواند پدافند غیرعامل هنگام بلایای طبیعی باشد و باید بیش از پیش مورد توجه مسئولین استانی قرار گیرد.

در تفاهم نامه مقرر شده است که در طول دو سال بیمارستان ۱۵۰ تختخوابی احداث شود و مابقی آن دو سال دیگر تکمیل شود. دلیل وقفه ای که در روال کار بیمارستان افتاد، طرح موضوع احداث بیمارستان تامین اجتماعی بود که به نتیجه نرسید و در نهایت صورتجلسه ای تنظیم کردند که سازمان تامین اجتماعی قادر به احداث چنین بیمارستانی در سهند نمیباشد. بعد از اطمینان از این موضوع، دوباره پروسه احداث بیمارستان با مشارکت شرکت عمران و دانشگاه علوم پزشکی بصورت جدی در حال پیگیری میباشد.

پروژه ۳۴۲ واحدی خانه مطبوعات چند سال است در حال اجرا است و در زمان مدیریت قبل اذعان شده بود که تفاهم نامه منعقد شده سه جانبه بوده و شرکت عمران هم باید در این پروژه حضور داشته باشد ولی در قرارداد به این مورد اشاره ای نشده بود چون اصولاً این مساکن تعاونی به عنوان بخش خصوصی تعریف میشوند. جلسه ای با حضور فرماندار و رئیس دادگستری شهرستان برگزار شد و در نهایت صحبت ما تایید شد که قرارداد دو جانبه بوده و ما به عنوان ناظرعالیه بر اجرای پروژه فعالیت داریم ولی به دلیل تاکید مدیرعامل شهرهای جدید کشور برای حل مشکل، به این پروژه ورود داشیم و هم اکنون دو سوم پروژه (شش بلوک) تکمیل شده است بجز آسانسور ها. سه بلوک بعدی نیز در صورت تامین اعتبار توسط متقاضیان میتوان در طول یک ماه به اتمام برسد.

 

اکنون ۳۵ میلیارد هزینه محوطه سازی پروژه توسط شرکت عمران، منتظر تصویب مجمع هستیم و موضوع بعدی تعیین تکلیف ۸۲ نفر شاکی کیفری پروژه که خواهش میکنیم هر چه زودتر تعیین تکلیف شود تا مقصر مشخص شده و بیش از این این پروژه با تاخیر مواجه نشود. چرا که تاکنون شرکت تعاونی فقط با فشار ما کارها پیش رفته و قدم بعدی باید توسط متقاضیان تزریق آورده صورت بگیرد. همچنین در این پروژه انشعابات آب، برق و فاضلاب اجرا شده است.

گزارش از محمد رحمانی

سایت خبری سهندیمیز
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری